İşyerinde Kronik Surat Asıklığı

Bir danışman olarak, birçok kurumda, yüzlerce yönetici, binlerce çalışanla karşılaşıyorum. Sıkça dikkatimi çeken ve bana oldukça garip gelen durumlardan birisi, bazı yönetici ve çalışanlardaki kronik surat asıklığı. Bu hafta çalıştığınız kurumdaki insanların ofisteki yüzlerine bir bakın. Siz de fark edeceksiniz.

Oldukça yaygın olan kronik surat asıklığının arkasındaki neden nedir diye merak ettim? Gözlemlerimi ve düşünceşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Başlamadan önce iki noktayı vurgulamam lazım. Öncelikle, burada bahsettiğim surat asıklığı, kişinin o günlerde canının sıkkın olması nedeniyle doğal olarak yüzünü dökmüş olma hali değil; burada bahse konu olan nedensiz ve kronik surat asıklığı. İkinci nokta; kronik surat asıklığı dışarıdan baktığınızda oldukça komik bir görüntü. Ama mutlaka bir sebebi var; anlayışla karşılıyorum. : )


Yöneticilerdeki Kronik Surat Asıklığı

Yöneticiler, kendilerine bağlı çalışanlar ile özel bir ilişki içindeler. Kurumun onlara verdiği görev gereği, hem çalışanların motive olmalarını sağlamaları, hem de çalışanları kontrol etmeleri gerekiyor. Surat asıklığı, motive olmalarını sağlamaktan çok, kontrol etme fonksiyonunu temsil eden bir ifade. Çoğu yönetici neden bunu tercih ediyor?

Birinci olarak, çalışanlar yöneticinin suratını asık gördüğünde ona fazla bulaşmak istemiyor; sorusu varsa ya erteliyor, ya başkasına soruyor, bir risk söyleyecekse söylemiyor, özel izin isteyecekse istemeyebiliyor, hatta daha zorlanarak zam istiyor veya hiç istemiyor. Bu da kendince "işi başından aşkın" yönetici için gayet güzel bir şey.

İkinci olarak, birçok çalışan, suratı asık yönetici ile göz göze geldiğinde, surat asıklığı devam ettiğinde ve bu birkaç defa tekrarladığında, kendi performansını veya hareketlerini sorgulama ihtiyacı duyuyor. "Ne yaptım da bana surat asıyor?" diye bir düşünce zuhur oluyor. Kimi çalışan kendisine çeki düzen veriyor, kimisi daha az kahveye iniyor, kimisi daha az internete giriyor. Eninde sonunda bu durum çoğu insan için biraz motivasyon yaratıyor, ama bir yandan da müthiş derecede demotivasyon yaratıyor. Sadece bundan dolayı iş yerinde yönetici ile karşılaşmak istemeyen birçok çalışan tanıyorum. Kronik asık suratlı yöneticilere göre: "Varsın çalışanın keyfi kaçsın, hiç değilse oturup adam gibi çalışıyorlar."

Çalışan arkadaşlarımıza tavsiyem; kronik surat asıklığı olan yöneticileri, kafaya takmamaları. Eğer kendi kendinizden şüpheleniyorsanız, uzatmadan hemen gidip yöneticiniz ile konuşun: "Bir sorun mu var; bir süredir canınız sıkkın görünüyor?". Hiç çekinmeyin, gerçekten sorun varsa söyler, yoksa bir şeyler der işte. Kronikse takılmayın, düşünmeyin, boş yere canınızı sıkmayın, demotive olmayın. Unutmayın demotivasyon, çalıştığınız kurumdan çok, size zararlı; hem maddi, hem manevi.


Çalışanlardaki Kronik Surat Asıklığı

Evet, çokça karşılaştığım durumlardan birisi de, çalışanlardaki kronik surat asıklığı. Özellikle yöneticileri ile ve müşteri konumundaki diğer birimler ile iletişim halindeyken. Dışardan bakınca sanki az önce arabası çalınmış veya maaşı elinden alınmış gibi, bazen de sanki karnına yumruk yemiş gibi bir surat ifadesi takınıyor çalışan. Ne işe yarıyor bu diye düşündüm. : )


Birincil olarak, bazı yöneticiler ve müşteri konumundaki iş birimleri, kronik surat asıklığı olan çalışandan birşey isteyecekse ya istemiyor, ya da alttan alarak istiyor. Bir işin durumunu soracaksa sormuyor veya çok nazikçe soruyor, iş gecikmişse zorlanarak çalışana kızıyor veya kızamıyor bile. Çalışan, bu surat ifadesi ile reddetme veya arza çıkarma fırsatı için bir bir nevi zemin hazırlıyor. 


İkinci olarak, bazı yöneticiler, kronik surat asıklığı olan çalışana, onun istemeyeceği türde işleri vermemeyi terci ediyor. Veremiyor demiyorum; zira verebilir aslında; bunu her yönetici gayet iyi bilir. Zaten "işi gücü başından aşkın" yönetici için çalışanın afrasını tafrası ile uğraşmak zaman kaybı; "güler yüzlü olana ver işi, yapsın işte." diye düşünüyor bazı yöneticiler. 


Özellikle, yeni yönetici, proje yöneticisi veya takım lideri olmuş arkadaşlarımıza tavsiyem, kronik surat asıklığı olan çalışanlardan hiçbir zaman korkmamaları. Kronik olup olmadığı konusunda şüpheniz varsa, "Canın bir şeye mi sıkıldı? Yardım edebileceğim birşey var mı?" diye sorun. Bu soruyu her hafta bir defa sorasınız geliyorsa, surat asıklığı kroniktir. Kendinize güvenin, surat asıklığına takılmayın, canınızı sıkmayın, tedirgin olmayın, düzeltmeye de çalışmayın.


Gülümseyen günler sizin olsun... : )

Ön Plandakiler