Çevik Koçluk

Geçenlerde İstanbul’a gelen, Çevik Koçluk kitabının yazarlarından Liz Sedley ile dolu dolu, keyifli bir iki gün geçirdik. Çevik takım koçluğu üzerine bilgi ve birikimini, deneyimlerini bizlerle cömertçe paylaştığı için; kendilerine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Kurumların çevik dönüşüm başarı hikâyesinde kilit rol oynayan, değişime liderlik yapan Çevik Koçların rolü ve misyonu bu kadar kritik önemdeyken; sizlerle Rachel Davies ve Liz Sedley’in Çevik Koçluk kitabından, Çevik Koç kime denir ve bir Çevik Koç ne iş yapar, konusundaki görüşlerini kendilerinin de izni ile paylaşmak istiyorum.

“Çeviklik, ekiplerin harika bir yazılım oluşturmak için birlikte çalışması ile ilgili bir yaklaşımdır. Bir çevik koçu olarak, ekibinize ilk adımlarını atmaktan koşmalarına kadar, tam potansiyellerine ulaşmalarında yardım edebilirsiniz.

Çevik koçluk sanatı, çevik yazılım geliştirmesi altında yatan değerleri ve durumu anlamak ve bu ikisinin nasıl birleştirileceği ile ilgilidir. Bir çevik koçu olarak, bütün cevaplara sahip olmanıza gerek yok; doğru yaklaşımı bulmak biraz zaman ve deneyim gerektirir. Harika çözümler üretmiş ekiplerle çalıştık ve birlikte çalıştığımız her ekipten bir şeyler öğrenmeye devam etmekteyiz.

Çevik koçlar olarak, işlevler arası geliştirme ekibi ve bunların iş paydaşları arasında sağlıklı bir işbirliği kurmak için çalışmaktayız.

Koçluk insanlarla çalışmakla ilgilidir. Bu insanlar, projelerde ekipler halinde bir organizasyon içinde çalışmaktadırlar. Her organizasyon, her ekip, her proje ve her insan birbirinden farklıdır, bu yüzden sizin durumunuzda ne yapılması gerektiği ile ilgili size net bir tavsiyede bulunamayız.

Bir Çevik Koçu Ne İş Yapar?

Amacınız, sizden bir çevik kanunu koymanızı beklemekten ziyade, kendi adına düşünebilen, üretken bir çevik ekibi oluşturmaktır. İnsanlara nasıl çevik olunacağını göstermek yeterli değildir: Çevikliğin devamlılığı için çalışma ve düşünme şekilleri de değiştirilmelidir. Çevik bir ekibin bir üyesi olarak; genellikle üretken bir şekilde çalışabilmeleri için öncelikle eski alışkanlıklarını bırakmaları gerekmektedir. Bir çevik koçu olarak, sizin göreviniz kendi yollarını bulana kadar onlara zor ve problemli dönemlerde rehberlik etmektir.

Her ekip farklıdır, kendi proje zorlukları ile kendine özgü karakterlerden oluşmuştur. Bu, sizin onlara yaptığınız koçluğun, onların ihtiyaçlarına bağlı olduğu anlamına gelmektedir. Eğer bir ekip, çeviklikte yeni ise; o zaman bir spor koçu gibi olacaksınız, aktif olarak onlara çeviklik pratiklerinin nasıl çalıştığını göstereceksiniz. Daha deneyimli ekipler için; daha çok bir yaşam koçu gibi olacaksınız, çözümler önermek yerine gelişmelerine yardımcı olmak için dinleyip, sorular soracaksınız.

Bu beyin haritası, size neyin kapsandığı ile ilgili genel bir bakış açısı vermektedir. Gelin, yapacağınız bazı şeyleri görmek için her bir dalı inceleyelim:

Dikkat: Gözlerinizi ve kulaklarınızı dört açın, ekiplerin nasıl çalıştığına dikkat edin ve sonrasında altında yatan sebepleri inceleyin.

Geribildirim: Ekibe dikkatinizi çeken şeyler ile ilgili geribildirim verin. Problemleri kendilerinin saptayabilmesi için; geribildirimi çalışmalarına dâhil etmelerine yardım edin.

Eğitim: Öğrenmeyi teşvik edici yollar arayın. Bunu, nasıl çevikleştireceğini göstererek, hikâyeler anlatarak ve eğitim seansları ile yapabilirsiniz.

Kolaylaştırma: Yapıcı iletişim ve işbirliği yolarını kolaylaştırarak çevik olmayı basitleştirin.

Destek: Ekip sıkıştığında orada olun, devam etmeleri için onları cesaretlendirin ve enerjik kalmalarına yardımcı olun.

Bütün bunlar çok fazla gibi görünebilir, ancak bütün bunların hepsini tek seferde yapmanız gerekmiyor. Koçlar, bir değişim kasırgası yaratmaktansa, adım adım çalışırlar. Başarılı olmanın sırrının doğru yaklaşımı geliştirmekte olduğunu anlayacaksınız.”

Kaynak: Agile Coaching, Rachel Davies, Liz Sedley

#çevikkoçluk #çevik #scrum #xp

Ön Plandakiler