Övgüsüz ve Tebriksiz Yöneticiler


Birçok yönetici, ekiplerinde çalışan arkadaşlarını övmekten ve tebrik etmekten çekiniyor. Hatta bazı yöneticiler, yapmaya yapmaya, bu yönetsel "vazifeyi" çoktan unutmuş görünüyor.

Yöneticiler "Şimdi tebrik edersem, sonra zam döneminde beklentiye girer." endişesi taşıyor. Diğer yandan, birini tebrik edersem, diğerleri de ister diye düşünenler var: "Diğerlerini demotive etmemek için, en iyisi hiç sesini çıkarmamak."

Bazı çalışanlar da bu endişeleri haklı çıkarıyor ve en ufak olumlu geribildirimde olmadık beklentilere giriyor. Diğer yandan övgü almayanlar da bir süreliğine doğal olarak demotive olabiliyor.

Bazen yöneticilerin yaptığı övgüler ve tebrikler, bazı çalışanlar arasında alay konusu bile olabiliyor. Bu durumu tahmin eden kimi yöneticiler de, sadece bu nedenle, bu önemli liderlik görevlerini yapmayabiliyor.

Yöneticilerin yaptıkları övgülü konuşmaları ve yerinde tebriklerin hiç kimseye zararı yoktur; ne yöneticiye, ne organizasyona, ne övülen çalışana, ne de diğer çalışanlara.

"Tebrik etmenin sonucunda oluşan sessiz algısal etkileşimin toplamı her zaman güzelliktir."

Tebrik veya övgü almak hepimiz için - kahve aralarında bazılarımız aksini iddia etse dahi - güzel birşeydir.

Hiç tanımadığınız birisinin yanınıza gelip sizi övdüğünü düşünün. Ya da, her gün uğradığınız bakkalın, apartman kapıcınızın size gülümseyerek ufak bir övgü sunduğunu düşünün. Ne kadar güzel olmaz mı? Bütün bunların yanına, bir tarafa kendinizi, bir tarafa da ekip arkadaşlarınızı koyun. Övgünüzün değeri kat kat artar.

Ne olursa olsun, tebrik ve övgü her yöneticinin ağzına yakışır. Tebrik ve övgü zarif bir ödüldür. Anlık ve içten yapıldığında değeri kat kat artar.

Kimse bir şirketten, övgüye denk zam almadığı için çıkmaz.

Başkasına yapılan övgüden ders çıkarmak yerine, demotive olanlar da varsa: Onlar için hakedenleri hakettiklerinden mahrum bırakmayın.

Tebriğinizin ve övgünüzün bol olduğu günler dilerim.

#yönetim #yöneticilik #liderlik #ik

Ön Plandakiler